سه شنبه 29 خرداد 1397  

خبر اصلی

دکتر مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری در گفتگو با اطلاعات:
منافع ملی قربانی تنگ نظری‌های سیاسی می‌شود

دکتر مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری در گفتگو با اطلاعات:

منافع ملی قربانی تنگ نظری‌های سیاسی می‌شود

سرویس سیاسی ـ اجتماعی: معاون حقوقی رئیس جمهوری به حملات و هجوم‌های برخی افراد، رسانه‌ها و سایت‌های خبری علیه رئیس جمهوری و دولت تدبیر و امید پاسخ داد و از آنان خواست در قضاوت‌های خود پیرامون عملکرد دولت جانب انصاف را داشته باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری دیروز با حضور در موسسه اطلاعات، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف روزنامه، به سئوالات خبرنگار ما پاسخ گفت.
انصاری ابتدا در پاسخ این سئوال که در روزهای گذشته شاهد حملات و هجوم‌های زیادی علیه دولت و شخص ‌رئیس جمهوری بوده‌ایم. دلایل این هجمه‌ها را در چه می‌دانید و چه اثری در جامعه خواهد داشت؟
اظهار داشت: هجمه و حمله به جناب آ‌قای دکتر روحانی رئیس جمهوری اولین بار نیست که انجام می‌شود؛ متأسفانه بعد از پیروزی دکتر روحانی در انتخابات92 و حماسه‌ای که مردم ایران خلق کردند، عده‌ای از فردای مراسم تحلیف ایشان تا امروز هنوز در حال و هوای انتخابات ریاست جمهوری هستند و به موازات کسب موفقیت‌های دولت تدبیر و امید و شخص دکتر روحانی، حمله‌ها بیشتر و شدیدتر شده است. با کمال تأسف منافع ملی، قربانی تنگ نظری‌های سیاسی می‌شود. امید و نشاطی که در جامعه طی 4ـ3 سال گذشته پس از دولت یازدهم به وجود آمده است، خوشایند برخی افراد و جریان‌هایی که منافع خود را در فضای ملتهب و متشنج جستجو می‌کنند، نیست، لذا سعی دارند با حاشیه‌سازی کاذب این دستاورد ملی را مخدوش کنند.
وی افزود: جناب دکتر روحانی و دولت در این مدت سعی کردند وارد حاشیه‌سازی‌های بی‌حاصل نشوند و تمام هم و غم خود را صرف رفع مشکلات و نارسایی‌های بجا مانده از دولت قبل در عرصه‌های مختلف خصوصاً در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بکنند. خوشبختانه علی‌رغم همه بی‌مهری‌ها و موانع، توفیقات بزرگی هم با لطف خداوند به دست آورده‌اند که پیروزی در برجام و مهار و کاهش نرخ رشد تورم از 44درصد به 9درصد در کمتر از سه سال و خارج کردن اقتصاد از رکود بسیار وحشتناک منفی 8/6درصد و رسیدن به رشد 7/6درصد و ایجاد اشتغال خالص بالای700هزار شغل در سال، دستیابی به خودکفایی در محصولات استراتژیک خصوصاً گندم و افزایش ذخایر آنها از 18 روز به 18 ماه، اجرای موفق برنامه سلامت و زیرپوشش قرار دادن بیش از 10میلیون از هموطنان عزیزی که فاقد بیمه بودند و توسعه سیاسی و آزادی‌های فردی و اجتماعی از آن جمله است. همچنین امسال در روز 16 آذر بیش از 360 اجتماع و نشست از دانشگاه‌ها و در فضایی کاملاً آزاد برگزار شد و تعامل بسیار خوب با قوای دیگر به خصوص مجلس شورای اسلامی، گوشه‌ای از دستاوردهای دولت دکتر روحانی بوده است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود: من بسیار متأسف هستم از این که عده‌ای به جای امیدآفرینی در جامعه مرتباً با تخریب دولت و سیاه‌نمایی و زیر سئوال بردن موفقیت‌های نظام و مردم در جهت مأیوس کردن جامعه حرکت می‌کنند. من در صدد اتهام افکنی نیستم اما معتقدم برخی اقدامات تخریبی علیه دولت و شخص رئیس جمهوری دقیقاً تکرار اتهامات و دروغ‌هایی است که توسط رسانه‌های صهیونیستی به ویژه اسرائیل یا منافقین و عوامل ضد انقلاب مکرراً گفته می‌شود. آنچه که طی سه سال و چهار ماه گذشته به دست آمده، دستاورد همه نظام از جمله رهبر معظم انقلاب، دولت و خصوصاً نتیجه حمایت‌های مردم از دولت و تلاش شبانه‌روزی شخص رئیس جمهوری
‌بوده است. لذا بی‌انصافی است که همه این زحمات و دستاوردها نادیده انگاشته شود و مهمتر این که برخی از رسانه‌ها اعم از روزنامه‌ها و سایت‌هایی که از بیت المال هم تأمین مالی می‌شوند، مثل این که رسالتی جز تخریب دولت ندارند و تأسف بارتر این‌که برخی از آنها با ادعای دفاع از ارزش‌ها و ولایت فقیه این عمل غیر اخلاقی و غیر شرعی و عمل مجرمانه را مرتکب می‌شوند. دکتر روحانی از نظر من مظلوم‌ترین رئیس‌جمهوری پس از انقلاب است و دولت ایشان بیشترین هجمه و فشار را از رسانه‌ها و افراد هتاک و تخریب‌گر تحمل کرده است. اما دولت برای حفظ منافع ملی و مشغول نشدن در اقدامات فرصت‌سوز، سعی دارد به وظایف قانونی خود و خدمت به مردم ادامه دهد و در این راه قطعاً مردم داوران باهوش و منصفی هستند و نسبت به این رفتارهای غیراخلاقی قضاوت خواهند کرد.
دستاورد برجام
معاون حقوقی رئیس جمهوری
‌در پاسخ به این سؤال که بسیاری از مخالفان دولت معتقدند که برجام هیچ دستاوردی نداشته است، جنابعالی این ادعاها را چگونه ارزیابی می‌کنید و اهم دستاوردهای برجام چیست؟ گفت: این که برخی افراد و رسانه‌ها دائم تکرار می‌کنند که برجام هیچ نتیجه‌ای نداشته است، به منزله انکار روشنایی در روز تابان است. اولاً باید بگویم اگر برجام نبود امروز کشور درچه وضعی قرار داشت؛ غذا در برابر فروش نفت، یعنی شرایطی که عراق در پایان حکومت صدام با آن مواجه شد، ثانیاً برای دیدن آثار برجام کافی است مخالفان چشمشان را باز کنند و تردد آزاد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را در آب‌های بین‌المللی مشاهده کنند که پیش از آن تحریم بودیم.
آیا تولید نفت کشور از حدود 2 میلیون بشکه به چهارمیلیون و صادرات نفت از زیر یک میلیون به بالای 2 میلیون بشکه چیز مهمی نیست؟ آیا رفع تحریم‌های دارویی، هواپیمایی، خودرو، قطعات صنعتی و بالاخره بازرگانی خارجی افسانه است. این که امروز ما درباره میزان فروش نفت و مشتریان نفتی و چگونگی دریافت بهای آن خودمان تصمیم می‌گیریم نسبت به دوران قبل از برجام که به هیچ وجه اجازه انتقال پول نفت به داخل کشور را نداشتیم و مجبور بودیم کالاهای تحمیلی برخی کشورها را به چند برابر قیمت بپذیریم از دید آقایان چیز مهمی نیست.
این که امروز امثال بابک زنجانی و همدستان پشت صحنه او به بهانه دور زدن تحریم نمی‌توانند 3 میلیارد و 500 میلیون دلار یعنی نزدیک به 14 هزار میلیارد تومان اموال مردم ایران را غارت کنند و دیگر فجایع اقتصادی و مفاسد سنگینی دستاورد کمی است. امروز مسافرت شهروندان، به کشورهای مختلف به سهولت انجام می‌شود، مسافرت و حضور رئیس جمهوری و وزراء در کشورهای مختلف و ملاقات‌های سازنده با سران و مسئولان کشورها و عقد قراردادهای سرمایه‌گذاری مولد و اشتغالزا و همچنین مسافرت مستمر مقامات بلند پایه کشورهای بزرگ و معتبر جهان به ایران و میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در حوزه‌های زیربنایی نتایج ناچیزی است. آقایان حداقل برای یکبار هم که شده سری به حوزه‌های مشترک گاز و نفت با همسایگان ایران بزنند و مشاهده کنند در مدت پس از برجام چگونه سهم ملت ایران از منافع مشترک به اندازه همسایگان و بعضاً بیش از آن تأمین شده است و این در حالی است که قبل از برجام، بعضاً یک دهم آنها برداشت صورت می‌گرفت. آیا راه‌اندازی 2500 شرکت دانش بنیان و جلب و جذب دانش‌های نو دستاورد کمی است و بالاخره این که امروز جمهوری اسلامی ایران رسماً وارد باشگاه هسته‌‌ای جهان شده و پس از برجام به اندازه کل تاریخ هسته‌ای ایران کیک زرد خریداری و محصول آن را در بازار جهانی عرضه می‌کند، آب سنگینی را تولید می‌کند و می‌فروشد و همه مراکز هسته‌ای ما از جمله نطنز، فردو، اراک و اصفهان همچنان فعال هستند و جامعه جهانی متعهد به همکاری با جمهوری اسلامی ایران در توسعه تحقیقات و فناوری‌های نوین هسته‌ای از جمله گداخت هسته‌ای شده‌اند دستاورد کمی است. خداوند ذره‌ای انصاف به این آقایان عنایت کند.
لایحه تشکیل نهاد ملی حقوق شهروندی
انصاری همچنین از تقدیم لایحه تشکیل نهاد ملی حقوق شهروندی به ریاست جمهوری خبر داد.
وی تشکیل نهاد ملی حقوق شهروندی را در راستای تحقق و اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی ذکر کرد و گفت: به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است که سند منشور حقوق شهروندی به عنوان برنامه در حال اجرا باید به جریان بیفتد.معاون حقوقی رئیس جمهوری همچنین از تقدیم لایحه تعارض منافع در هفته آینده به دولت و لایحه شفافیت تا یک ماه دیگر خبر داد و گفت: تمامی این لوایح در راستای تحقق منشور حقوق شهروندی است که رئیس جمهوری آن را اعلام کرده است.
 
نسخه قابل چاپ
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451
بيشتر