دوشنبه 26 آذر 1397  
خبر اصلي

 • دکتر علی اکبر گرجی در گفتگو با ایرنا: معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری گفت: پیش نویس لایحه پرسمان همگانی محلی (رفراندوم محلی) در معاونت حقوقی تدوین شده است و این لایحه قطعا تا پایان امسال به دولت می رود.


 • دکتر عباسی در مراسم روز بزرگداشت قانون اساسی:بزرگداشت روز قانون اساسی یادآوری این نکته است که قانون اساسی قاعده ای برتر از لحاظ شکلی و محتوایی است

 • دکتر گرجی در مراسم بزرگداشت قانون اساسی: معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی با اشاره به روند تصویب قانون اساسی در 12 آذرماه 57، گفت: بین رای 98 درصدی که ملت به نوع نظام سیاسی دادند و و رای ملت که به متن قانون اساسی دادند، تفاوتی در حدود 23 درصد وجود دارد که اگر بنا باشد این تفاوت را مفسرین قانون اساسی تفسیر کنند، به نتایجی قابل تاملی می رسند.

 • گفت و گو با بیژن عباسی، معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری:قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1358 تدوین و تصویب شد که بخش قابل توجهی از آن الهام گرفته از قانون اساسی سال 1958 فرانسه است. در واقع نهادهای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که شامل ریاست جمهوری، نخست‌وزیری، شورای عالی قضایی و شورای نگهبان است به نوعی الهام گرفته از شورای عالی قانون فرانسه می‌باشد و بخش دیگری از این قانون نیز برگرفته از قانون اساسی مشروطیت و متمم آن و منابع اسلامی از جمله قرآن کریم و احادیث و روایات است.

 • نشست بررسی لایحه پرسمان همگانی محلی با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف و به ریاست دکتر علی اکبر گرجی معاونت ارتباطات و پیگیری قانون اساسی برگزار شد.

 • بیشتر

  مناسبت ها

  چندرسانه ای

  پيوندها
  پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  پرزیدنت
  سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران
  سامانه ملی قوانین و مقررات کشور
  معاون اول ریاست جمهوری
  پایگاه اطلاع رسانی دولت
  گزارش صدروزه
  منشور حقوق شهروندی
  برنامه و خط مشی دولت دوازدهم
  پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
  آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451