جمعه 26 مهر 1398   12:06:16


دکتر علی اکبر گرجی ازندریانیمعاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی

نگاه به سنت‌ها، ارزش‌ها و باورهای ملی و مذهبی‌ سبب می‌شود تا در نظر گرفتن حقوق حیوانات را در سپهر اندیشه‌های حقوقی ایرانی شدنی بدانیم

شناسه خبر: 5464ab-1397/10/9 يكشنبه ساعت16:53

 
نگاه به سنت‌ها، ارزش‌ها و باورهای ملی و  مذهبی‌سبب می‌شود تا در نظر گرفتن حقوق حیوانات را در سپهر اندیشه‌های حقوقی ایرانی شدنی بدانیم
دکتر علی اکبر گرجی ازندریانی معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی در نشست بررسی متن پیش‌نویس لایحه حقوق حیوانات که با حضور جمع گستردهای از فعالان حقوق محیط زیست، کنشگران مدنی و نمایندگان تشکلهای مردم نهاد حوزه محیط زیست برگزار گردید گفت: نگاه به سنت‌ها، ارزش‌ها و باورهای مذهبی‌مان سبب می‌شود تا در نظر گرفتن حقوق حیوانات را در سپهر اندیشه‌های حقوقی ایرانی شدنی بدانیم.
دکتر گرجی در این نشست یادآور شد: معاونت نظارت بر اجرای قانون اساسی اولین  و تنها نهادی نیست که به مسئله حقوق محیط زیست و حقوق حیوانات میپردازد اما تلاش ما در حیطه وظایف و اختیاراتمان، این است تا در چهارچوب اصل پنجاهم قانون اساسی اهتمام لازم را در این رابطه داشته باشیم.
این استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: محیط زیست و حقوق حیوانات را نمی‌توان منفک و مجزا از آدمیان دانست. البته باید توجه داشت که حق رابطه‌ای دو طرفه و وضعیتی است که در یک سوی آن محق و در سوی دیگر مکلف وجود دارد. یکی از پرسش‌های مبنایی این است که ذی‌حق یا محق اصلی کیست؟ شاید پاسخ به این پرسش مبنایی بتواند راه آینده را در این زمینه روشن کند.
دکتر گرجی در ادامه افزود: شاید پاسخ قطعی به پرسش‌های از این دست ممکن نباشد اما واقعیت این است که نادیده گرفتن حقوق حیوانات آسیب‌های زیادی را به زیست بوم انسان وارد کرده و میکند. نیم نگاهی به سنت‌ها، ارزش‌ها و باورهای مذهبی دیرینه این مرز و بوم سبب می‌شود تا در نظر گرفتن حقوق حیوانات را در سپهر اندیشه‌های حقوقی ایران شدنی بدانیم اما ضروری است به این موضوع توجه نماییم که با وجود این سنت‌های دیرین چرا در این حوزه جز ناقض‌ترین‌ها هستیم و مهمتر این است که چه باید بکنیم.
دکتر گرجی با تاکید بر وظیفه جامعه‌ی حقوقی گفت: آنچه به عنوان جامعه حقوقی می‌توانیم انجام دهیم اصلاح نظام حقوقی است و یکی از مهم ترین مباحث این است که نگاه به نظام حقوق حیوانات نشان می‌دهد با نوعی پراکندگی هنجاری روبرو هستیم. با همت همکاران و کارشناسان معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی تلاش شده است و میشود تا لایحه جامع حمایت از حقوقی حیوانات تهیه گردد. دست یاری شما را می‌طلبیم تا کمک کنید تا بدانیم این راه را چگونه ادامه دهیم.
پس از سخنان معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی، حضار به بیان دیدگاههای کارشناسی خود پرداختند.

تصاویر مرتبط

 
شناسه خبر: 5464ab-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451