سه شنبه 28 خرداد 1398   03:31:07


معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی:لایحه پرسمان همگانی مردم سالاری دینی را تعمیق می بخشد

انتخابات تنها گام اول دموکراسی و مردم سالاری است و تصویب لایحه پرسمان همگانی در کشور اتفاق بسیار مبارکی است.

شناسه خبر: 3261e7-1397/10/16 يكشنبه ساعت09:20
معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی:
لایحه پرسمان همگانی مردم سالاری دینی را تعمیق می بخشد
معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس جمهور گفت: لایحه «پرسمان همگانی» تلاشی برای ژرفا بخشیدن به مردم سالاری دینی است زیرا رأی دادن، مرحله ساده و اولیه دموکراسی است و وقت آن رسیده است که در دهه پنجم انقلاب اسلامی، برای مشارکت مردم در تعیین سرنوشت به ژرفای مد نظر قانون اساسی گام هایی جدی برداشته شود.
علی اکبر گرجی ازندریانی عصر چهارشنبه در همایش پرسمان همگانی محلی که به همت کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد، افزود: انتخابات تنها گام اول دموکراسی و مردم سالاری است و تصویب لایحه پرسمان همگانی در کشور اتفاق بسیار مبارکی است.
وی ادامه داد: دموکراسی تنها به نماینده گزینی ختم نمی شود  و تجربه کشورهای گوناگون نشان می دهد که اساس امور باید بر مبنای دموکراسی نماینده سالار باشد اما برای احراز  در برخی مشکلات، راهکارهایی پیش بینی می شود تا در مسائل مهم، مردم تعیین تکلیف کنند. 
گرجی یادآور شد: تصور این است که یکی از دلایلی که در سال های پس از انقلاب به بسیاری از اهداف نائل نشدیم، ظاهر گرایی است. در مسأله مردم سالاری هم دچار ظاهرگرایی شده ایم و از تعمیق و ژرفا بخشی به آن غفلت شده است.
این استاد حقوق اساسی تصریح کرد: لایحه پرسمان محلی در چند نشست در معاونت حقوقی رئیس جمهور ویرایش شده است. انتقادها به آن  گاهی فلسفی، ایدئولوژیک و مبنایی است که در این مضمون واقعا نمی شود کاری کرد زیرا دیدگاه این است که مردم نمی توانند در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها دخالت کنند، اما برخی دیگر از انتقادها تکنیکی و فنی است در این موارد می توان بحث کارشناسی کرد.
همایش پرسمان همگانی محلی به همت کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با حضور لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهوری، پیروز حناچی، شهردار تهران و جمعی از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر تهران در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
97/10/12
 
 
شناسه خبر: 3261e7-
بیشتر
پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی رئیس جمهور
آدرس: تهران-میدان پاستور- خیابان پاستور تلفن: 02164451